KAYACI VADİSİ ( LAMOS KANYONU )

tarihinde yayınlandıAkdeniz, Türkiye içinde yayınlandı


Mersin Erdemli’ de Limonlu Belediyesine bağlı, ana yoldan yaklaşık 11 km uzakta olan doğa harikası bu vadi yıllar boyunca suyun aşındırması ile oluşmuş. Lamos Kanyonu da deniyor buraya. Vadinin ortasından akan Limonlu Çayı kaynağını Toros Dağlarından alıyor. Bu bölge hem Mersin içi hem de Mersin dışından birçok kişiyi ağırlıyor. Orada bulunduğumuz sürede Şanlıurfa’dan , Giresun’dan gelen dahi vardı.  Ailesini alan doğa manzarası ile rahatlamak için buraya geliyor. Ana yoldan ayrılıp yukarı doğru giderken birçok restaurant bulunuyor. Zaten bütün restaurantlar su kenarı olduğu için manzara enfes. Restaurantlarda menüler pahalı gelebilir, genelde herkes mangal yapmaya geliyor oraya.

Arabayla gidecek olanlar yolu takip ettiği taktirde halk arasında  Doktorun Yeri (en ünlü olan yeridir) diye bilinen mekana kadar gidebilirler ancak otopark ve giriş paralıdır. Giriş kişi başı 5TL ancak araba ile girerseniz daha fazla bir ücret tutuyor. Biz restaurant çalışanlarına otostop çekip onlarla girdiğimiz için herhangi bir ücret ödemedik.

Yürüyerek gitmek isteyenler için yolu takip etmeyin dememiz lazım. Çünkü yol birkaç dağın etrafından dolaşıyor ve çok eğimli yokuşlar bulunuyor. Yoldan gitmek yerine köprüden devam etmeyip Çağlayan Vadi tabelasından devam ettikleri taktirde su kenarından rahatça gidebilirler. Su yatağı boyunca mağara, taş kemer köprüler, su kanalları ve değirmenler gibi tarihi yapılar bulunuyor.

Bir tarihi yapı

Ancak Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi burada da insanlar duyarsız davranıp yiyip içtikten sonra çöplerini suya, ağaç kenarlarına, kayaların kenarlarına atıp doğanın güzelliğini fazlasıyla bozuyorlar.

Şimdi gelelim doğal yaşama. Biz vadiye yürürken orada yaşayan yerliler ve yolda gördüğümüz birkaç kişi çok fazla yaban domuzu var dedi. Biz de korkunun ecele faydası yok deyip devam ettik ve çadırımızı kurduk. Ayrıca duyduğumuz ve gördüğümüz şeylere dayanarak domuz dışında yılan, örümcek (ki bayağı büyüktü), yengeç (çadırımızın altına girdi 🙂 ), bayağı bir sinek ,arı ( hem de eşek arısı) bol miktarda var.

Çadır kurup kalmak isteyenler için ateş yaktığınız zaman bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Ateşi orada karşılaştığımız Mustafa adındaki arkadaşla birlikte yakıp yattıktan sonra sabaha karşı bir canlının su içtiğini duyduk. Belki de bir domuzdu ancak ateşin konumunu iyi ayarladığımız için bir problem yaşamadık.

Önemli: Eğer kamp kurmak için gidiyorsanız hafta sonu gitmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü hafta sonu minimum 500 kişi oluyor. İlerilere giderseniz daha sakin yerler bulabilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir