UÇURUM KENARINDAN MANZARALAR, ADRENALİN TUTKUNLARI BURAYA (GÜLEK KALESİ)

tarihinde yayınlandıAkdeniz, Seyahat Rehberi, Türkiye içinde yayınlandı
Gülek, Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı 1000 m rakımda bir mahalle. 2016 sayımına göre nüfusu 1768. Bu mahallenin etrafında birkaç küçük köy yer alıyor. Mahalle için yazı mı yazılır diyeceksiniz belki ama bu mahallede Akdeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan Gülek geçidi ve Gülek Kalesi yer alıyor.

Gülek Kalesi
Gülek Kalesi’ne  Adana ve Mersin, her iki yönden gelirkende ister D21  otoyolundan isterseniz de Adana-Aksaray karayolundan ulaşmanız mümkün. İç Anadolu yönünden gelirken yine D21 otoyolundan giriş yapıyorsunuz.

 

Dikkat: Adana ve Mersin yönünden gelirken kaleye gitmek için Gülek’in merkezine gitmiyorsunuz. Merkeze varmadan soldaki haritada kırmızı noktayla gösterdiğim yoldan girmeniz gerekiyor. İç Anadolu yönünden gelirken ise Gülek’i geçmeniz gerekiyor. Biz gittiğimizde kale yolunu gösteren herhangi bir tabela yoktu. Bu nedenle yanlış yola sapmamak için dikkatli olmakta fayda var.

 

 

Kaleye ulaşmak için dolambaçlı bir yoldan gidiyorsunuz, bazen taşlı çamurlu olabiliyor ama iki aracın rahatlıkla sığabileceği genişlikte.
Kaleye giden yol
Tepeye ulaştıktan sonra sizi ilk karşılayacak olan manzara bu 🙂 Görünen yol ise az önce bahsettiğim buraya ulaşmanızı sağlayacak olan D21 otoyolu. Koskoca tırlar bile karınca gibi görünüyor. Ne kadar yüksek olduğunu siz düşünün 🙂
Gülek Geçidi
Kalenin geçmişi bazı kaynaklara göre 600’lü, bazılarına göre ise 1200’lü yıllara dayanıyor. Bu nedenden dolayı net bir bilgi veremiyoruz.
Bu arada kale diyoruz ama diğer birçok kale gibi ayakta kalamamış, sadece girişi sağlam duruyor, onun dışında birkaç tane duvar parçası var sadece.  Yani aradan yüzlerce yıl geçtiğini varsayarsak bu durum çok normal.
Kalenin girişi
Hani şu her yerde karşımıza çıkan uçurum kenarındaki fenomen poz var ya, işte onu burada çekiyorlar. Gördüğünüz üzere 3 tane genç çıkmışlar aynı pozu veriyorlar.
Birçok yerde o pozların çekildiği yerin tehlikesiz olduğu yazılmış ama biz aynı görüşte değiliz fazlasıyla cesaretli olmanız gerekiyor.  Sağ taraftaki ağacın orada uçurum başlıyor ve 650 metre yüksekliği var. Kalenin rakımı ise 1650 metre. Bir fotoğraf uğruna böyle risklere girmemenizi tavsiye ediyoruz 🙂

 

Meşhur pozun verildiği yer
Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Gülek Geçidi ise tam olarak burası. Manzara ne kadar da şahane değil mi?
Bu arada not düşelim: Paylaştığımız fotoğrafların tamamı kendi çekimimiz. Alıntı yapmayı sevmiyoruz 🙂
Gülek Geçidi
 Biraz daha yakından bakınca orada küçük bir köy olduğunu da görüyoruz. Burada yaşayan insanlar çok şanslı. Yemyeşil doğanın içinde tertemiz hava soluyorlar. Şehrin kalabalığından uzaktalar.

 

Gülek Kalesi’nin bu eşsiz manzarasını kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ediyoruz. Ama uçurum kenarında fazla dolaşmayın 🙂

Paylaşmak Güzeldir 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir