TARSUS NEREDEDİR, NELER YAPILIR?

tarihinde yayınlandıAkdeniz, Türkiye içinde yayınlandı

Blog’umuzun ilk yazısıyla karşınızdayız. Kuzenimle günlerdir düşünüyoruz. Ne yapsak nasıl başlasak diye. Yazıyoruz siliyoruz, yazıyoruz siliyoruz. En sonunda doğup büyüdüğümüz şehir olan Mersin ile başlamanın en doğru seçim olduğuna karar verdik. Vermesine verdik ama Mersin’i tek yazıya sığdırmanın mümkünatı yok. Çünkü Mersin sanılanın aksine kültürel, doğal ve tarihi yönden çok zengin bir şehir. Bu nedenle ilçe ilçe, bölge bölge anlatacağız. Mümkün olduğunca bunların büyük çoğunluğuna yer vermeye çalışacağız.

Bu zenginliklerin büyük çoğunluğunu şüphesiz Tarsus ilçesi oluşturuyor.

Tarsus Sokakları

Üzerinde yaşamış birçok uygarlığın izlerini hala görmek mümkün. Gerek tarihi gerekte doğal güzellikleri açısından Türkiye’nin nadir ilçelerinden.

Tarsus, Mersin merkeze yarım saat mesafede. Aynı zamanda Adana’ya da aynı mesafede iki şehrin ortasında yer alıyor. Mersin’in doğusunda, Adana’nın ise batısında yer alıyor. Her iki yönden de istasyondan ortalama yarım saatle bir kalkan trenlerle ulaşmak mümkün. Tabiki kara yolunu da kullanabilirsiniz ama tren ile ulaşım daha rahat.

Adana yönünden Tarsus’a giden tren. Yenice istasyonu.

Tarsus’ta neler var derseniz? Bence gidince önce bir karnınızı doyurun 🙂
Direkt bir humusçuya gidin, çoğu yer işinin erbabı, hemen hemen hepsi çok güzel yapıyor fakat illa tavsiye isterseniz Kervan Humus’u tavsiye edebilirim. Tarsus çarşısında kime sorsanız gösterir.
Böyle bir lezzet yok, lezzetinin tarifi yok, o nedenle gidin ve yiyin 🙂
Ayrıca Tarsus’ta tantuni (bunun için ayrı bir konu açacağız), fındık lahmacun ve Adana kebapta iyi yapılır. Çukurova yöresi olduğu için her yemeğin en lezzetlisini bulmanız mümkün.

Humus

 

Gezilecek yerler ise ilk tavsiyem şehrin girişindeki Nusret Mayın Gemisi’ne gitmeniz. Şanlı Çanakkale zaferimizde bambaşka bir yeri olan o gemiyi görmek ve ayak basmak tarif edilemez bir duygu…

Nusret Mayın Gemisi.

 

Yine Nusret Mayın Gemisi’ne yakın bir konumda şehrin girişinde yer alan Kleopatra Kapısını görebilirsiniz. Çok ahım şahım bir görüntüsü yok ama zamanında Mısır Kraliçesi Kleopatra bu kapıdan geçmiş. Tarihi değere sahip

.

Kleopatra Kapısı.

Eski Tarsus evleri ve sokaklarını görmelisiniz, inanılmaz bir atmosferi var. Tarsus’un zengin geçmişini günümüzde yaşatıyor adeta.

Eski Tarsus evlerinin olduğu sokaklar.

Çook eskiden yapılmış olan, hala dim dik ayakta ve kullanımda olan “Ulu Camii”. Tarsus’ta uğramanız gereken önemli tarihi yapılardan biri. Tam tamına 438 yıl önce yani 1579 yılında Ramazanoğullarından Piri paşanın oğlu İbrahim bey tarafından yaptırılmış. Caminin bir bölümünde Hazreti Şit ve Lokman peygamberlerin makamları ve Abbasi Halifesi Me’mun’un kabri bulunmaktadır.

Ulu Cami.

Ayrıca bu caminin yan tarafında da aynı tarihte yapılmış olan Kırkkaşık bedesteni bulunmakta. Asırlar önce ticaret merkezi olarak kullanılıyormuş ve günümüzde hala aynı amaçla kullanılmaya devam ediliyor.

Kırkkaşık Bedesteni

Vee Tarsus’un doğa harikası şelalesi…

Berdan çayından beslenen bu şelalenin suyu yaklaşık 4-5 metrelik bir yükseklikten dökülüyor ama debisi yüksek olduğu için akarken çok hoş bir görüntü oluşturuyor. Şehir merkezinden yaklaşık 2-3 km uzaklıkta. Ama benim tavsiyem Tarsus’un her yerini gezdikten sonra dinlenmek için uğrayın, etrafında kafeler ve restoranlar mevcut. Suyun akışını seyrederek çayınızı yudumlamanın tadı bir başka…

Tarsus Şelalesi.

Eğer yeterli vaktiniz varsa Tarsus’un Berdan nehri üzerindeki barajına da gidebilirsiniz. Etrafında piknik alanları ve birkaç kafe mevcut.

Çukurova yöresinin mangal kültüründen dolayı bazen çok yoğun mangal yapılıyor ve etraf hep duman altı oluyor. Hatta bu dumanlardan göl manzarasını bile göremediğiniz oluyor 🙂 ama yine de güzel manzara için görülesi bir yer.

Tarsus Barajı.

Şimdilik Tarsus yazımız bu kadar. Umarız bilgilendirici bir içerik olmuştur. Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

Alt tarafta Tarsus’tan daha fazla görsel görebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir 🙂

TARSUS NEREDEDİR, NELER YAPILIR?” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir